Bulvár
Gasztronómia
Lovassport
Veterán autók
Webshop
Trimedio TV
Trimedio Rádió
Eladó cégek
Utazások
Podcast
Bulvár
Gasztronómia
Lovassport
Veterán autók
Webshop
Trimedio TV
Trimedio Rádió
Eladó cégek
Utazások
Podcast

Jövőre 3750 milliárd forintot fordít a kormány családtámogatásokra

A babaváró hitel a legnépszerűbb családtámogatási intézkedés.

Jövőre mintegy 3750 milliárd forintot fordít a kormány családtámogatásokra, amelyek része, hogy januártól 35 évre emelkedik a korhatár a babaváró hitel igénylésénél – közölte a Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára hétfőn az M1 aktuális csatorna reggeli műsorában.
Koncz Zsófia elmondta: a babaváró hitel a legnépszerűbb családtámogatási intézkedés, amit már 260 ezernél többen vettek igénybe 2019 óta; ennek köszönhetően 221 ezer gyerek született meg, illetve ezeknek a családoknak eddig 2538 milliárd forint összegű segítséget nyújtottak. A korábban 10 millió forintos maximális támogatási összeget 11 millió forintra emelték.
A babaváró esetében átlagosan 30,5 év volt az igénylő nők átlagéletkora, családszervezetek, családok kérése alapján emelték meg éppen ezért a korhatárt 35 évre, hiszen egész Európában jellemző, hogy a családok egyre később vállalnak gyereket.
Egy háborús időszakban, amikor a gazdasági nehézségek, az infláció, az energiaválság nehéz helyzet elé állította a családokat, Magyarországon nem szűkítik, hanem bővítik a családtámogatási lehetőségeket – jelezte az államtitkár.
Említést tett arról, hogy azoknak a családoknak, amelyek 2019 és 2021 júliusa között igényeltek babaváró támogatást, az első gyerek megszületésére meghatározott ötéves határidőt meghosszabbították 2026-ig, ami 36 ezer családot érint. A múlt héten jelent meg a kormányrendelet a családok további megsegítése érdekében, így ha öt éven belül mégsem születik meg az első gyerek, de később igen, akkor a szülőknek ugyanúgy biztosítják a kamatmentességet, illetve a gyerek megszületése után az eddigi fél év helyett egy évig lehet a kérni a törlesztés szünetelését.
Koncz Zsófia a kedvező változások között beszélt arról, hogy októbertől az átalányadózóknak, katásoknak, mezőgazdasági őstermelőknek is könnyítést vezettek be, és ezt a héten az Országgyűlés törvényi szinten is megerősíti.
Ezeknek a speciális adózóknak eddig csupán a bevételük 10 vagy 20 százalékát fogadta el a bank jövedelemként, ez most legalább 50 százalékra emelkedett, illetve a babavárónál az igazolt tb-jogviszonyra vonatkozó előírást csökkentették három évről egy évre.
A magyar családtámogatási rendszer egyedülálló a világon” a 30 intézkedéssel. Jövőre az ideihez képest 447 milliárd forinttal többet, összesen 3750 milliárd forintot terveztek a költségvetésbe a családok támogatására, amiben már a családi adókedvezmény megduplázása is benne van – ismertette a politikus.
Kitért arra, hogy további újdonság az ötezer főnél kisebb lélekszámú településeken elérhető új vidéki otthonfelújítási program elindítása. A korábbi három plusz három millió forintos támogatást 370 ezer család vette igénybe, amivel a vidéki lakásállomány 10 százalékát lehetett felújítani.
Ennek a mintájára indul a kistelepüléseken a hárommillió forint önerőt és ugyanennyi vissza nem térítendő támogatást tartalmazó konstrukció, ami 400 ezer családot érinthet, akár a falusi csokkal kiegészítve.
A kerítésfelújítástól a napelemes rendszer bővítésén vagy cseréjén át új fürdőszoba kialakításáig számos munkára felhasználható a 2025. január 1-jétől induló program hívta fel a figyelmet az államtitkár, jelezve, az igényléseket a Magyar Államkincstár honlapján lehet majd leadni.
Koncz Zsófia a Kossuth rádió reggeli műsorában mindezt azzal egészítette ki, hogy jelentős körben vehetik ma már igénybe a fiatalok a különböző támogatási lehetőségeket. Ezek közé tartozik a 25 év alattiak számára a személyijövedelemadó-mentesség, ami a 35 év alatti édesanyáknak is jár, a babaváró támogatás jövőre már a 35 év alatti nők számára is elérhető, míg az otthonteremtést segítő csok plusz és falusi csok a 41 év alatti nők számára vehető igénybe. (MTI)