Folyamatosan postázza a NAV a papíralapú szja-bevallási tervezeteket az igénylőknek a nyilvántartásában szereplő címekre.
Az adóhatóság a közleményben felidézték, hogy március 18-ig kérhették szja-bevallási tervezetük postázását azok, akiknek nincsen KAÜ-azonosítójuk (ügyfélkapu, elektronikus személyi igazolvány, telefonos azonosítás, arcképes azonosítás). A telefonos, SMS-es, webűrlapos, postai és személyes igényléssel idén mintegy 124 ezren éltek.
Azok is számíthatnak levélre, akiknek tervezete a munkáltatók, kifizetők hiányos vagy téves adatszolgáltatása miatt felülvizsgálandó, illetve befizetendő vagy visszaigényelhető adót tartalmaz – hívta fel a figyelmet a NAV.
A postai csomag minden esetben tartalmaz egy rövid, személyre szabott tájékoztatót, az adóbevallási tervezetet, az 1+1 százalékról rendelkező nyilatkozatot és az annak visszaküldésére szolgáló válaszborítékot.
Nincs további teendőjük azoknak, akik egyetértenek a postán kapott tervezettel, és kiegészítő nyilatkozatot nem kapnak. Nem kell visszaküldeni a tervezetet, az a május 21-ei bevallási határidővel automatikusan bevallássá válik – emelte ki az adóhatóság.
Ha a tervezet visszaigényelhető adót tartalmaz, elég aláírva visszaküldeni a NAV-hoz a kiegészítő nyilatkozatot, amelyen az adózó kiválaszthatja, hogy a visszajáró összeget postán vagy átutalással kéri. A nyomtatvány kitöltésével és visszaküldésével válik a bevallási tervezet érvényes bevallássá, a visszaigényelt összeget a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a beérkezéstől számított 30 napon belül utalja ki.
Ha a bevallásban szerepel fizetendő személyi jövedelemadó vagy fizetendő szociális hozzájárulási adó, és ezek együttes összege nem több 500 ezer forintnál, akkor – az egyéni vállalkozók és az áfás magánszemélyek kivételével – akár 12 havi pótlékmentes részletfizetést is kérhetnek az adózók idén, amit a bevallásban vagy a kiegészítő nyilatkozatban kell jelölni. Az első részlet befizetésének határideje május 21-e.
A NAV ismertette: az egyéni vállalkozók, az áfás magánszemélyek és az őstermelők a tervezet adatainak felhasználásával készíthetik el legkönnyebben bevallásukat a 23SZJA jelű nyomtatványon. Az őstermelőknek a szociális hozzájárulási adót az szja-bevallásban kell bevallaniuk. Ha a mezőgazdasági őstermelő e tevékenységből származó bevétele 2023-ban nem haladta meg az 1 millió 392 ezer forintot, és nincs más szja-köteles jövedelme, akkor elegendő ezt a kiegészítő nyilatkozaton jelölnie és visszaküldenie, 23SZJA jelű bevallást nem kell benyújtania.
A papíralapú tervezeten nem lehet az adatokat módosítani, ezért a legjobb és leggyorsabb megoldás, ha az adózó ügyfélkaput nyit, és a szerkesztést, benyújtást a webes felületen végzi el – jelezte az adóhatóság.
A közlemény szerint aki nem szeretne ügyfélkaput nyitni, és nem ért egyet a tervezetben szereplő adatokkal, annak a 23SZJA jelű bevallást kell benyújtania május 21-ig a NAV-hoz.