Bulvár
Gasztronómia
Lovassport
Veterán autók
Webshop
Trimedio TV
Trimedio Rádió
Eladó cégek
Utazások
Podcast
Bulvár
Gasztronómia
Lovassport
Veterán autók
Webshop
Trimedio TV
Trimedio Rádió
Eladó cégek
Utazások
Podcast

Továbbra is túlzsúfoltság jellemzi a magyar börtönöket

Csak kevesen férnek hozzá munkához és oktatáshoz.

Az Európa Tanács kínzásellenes bizottsága (CPT) közzétett jelentése szerint továbbra is túlzsúfoltság jellemzi a magyar büntetés-végrehajtási intézeteket, a legtöbb fogvatartott nem, vagy csak korlátozottan fér hozzá a munkához, az oktatáshoz vagy más, zárkán kívüli tevékenységhez.
A strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács illetékes bizottsága a 2023 májusában tett magyarországi látogatásán alapuló jelentésében megállapította, hogy a fogdák tárgyi feltételei megfelelőek a rövid, legfeljebb 72 órás rendőri őrizetre, az előzetes letartóztatásba helyezettek hosszabb, legfeljebb 60 napig tartható fogva tartására a körülmények továbbra is alkalmatlanok.
Közölték: a börtönszemélyzet által elkövetett rossz fizikai bánásmód, beleértve a fejre és testre mért ütéseket és gumibotozásokat a tiszalöki büntetés-végrehajtási intézetben „különösen problémásnak” tűnik.
Az állítólagos bántalmazások legtöbbje az őrizetbe vett személy kéz- és bokabilincselése közben történt, a térfigyelő kamerákkal nem lefedett területeken, nevezetesen a börtön raktárában, az orvosi szobákban, a közös zuhanyzókban, vagy a zárkákban.
A szakértők látogatásának eredményei nemcsak azt sugallják, hogy a börtönszemélyzet nem mindig avatkozott be azonnal a rabok közötti erőszakos összetűzések eseti során, hanem hiteles állítások hangzottak el arról, hogy a személyzet megengedte, vagy kifejezett utasítást adott bizonyos foglyok cellatársaik általi bántalmazására – írták.
A jelentéstevők által megkérdezettek többsége nem panaszkodott a rendőrök bánásmódjára, ennek ellenére számos hiteles forrás a fogvatartottak ellen elkövetett fizikai bántalmazásról számolt be.
Többen „túlzottan szoros megbilincselés” miatt, illetve a női fogvatartottak a férfi rendőrtisztek általi szexuális zaklatás eseteiről panaszkodtak. Mások a letartóztatottakkal szembeni rasszista jellegű verbális visszaélésekről, illetve transzneműekre vonatkozó megalázó megjegyzésekről számoltak be.
Az Európa Tanács illetékes szakértői két pszichiátriai intézményt is felkerestek. Ezzel kapcsolatban közölték: a kistarcsai Flór Ferenc Kórház és a berettyóújfalui Gróf Tisza István Kórház pszichiátriai osztályán a delegációhoz nem érkezett jelzés a betegekkel szembeni testi bántalmazásra vonatkozóan.
A tárgyi feltételek mindkét intézményben megfelelőek – írták.
Közölték ugyanakkor, hogy a helyiségek általában „személytelenek és kellemetlenek”, „hiányoztak a színek és a díszítések”.
A berettyóújfalui Gróf Tisza István Kórház betegszobáit említve megjegyezték: a legfeljebb kilencágyas szobák „veszélyeztetik a beteg magánéletét”, és akadályozzák a terápiás és gondoskodó környezet kialakítását.
Elfogadhatatlannak nevezték, hogy mindkét intézményben a zárt osztályokon elhelyezett betegek „gyakorlatilag nem juthattak ki a szabad levegőre”.
Egyebek mellett megállapították azt is, hogy az ápolószemélyzet száma mindkét intézményben alacsony, ami – véleményük szerint – negatívan befolyásolja az intézmény működésének több területét is.
A jelentéstevők végezetül közölték: a látogatás alkalmat adott arra is, hogy a magyar hatóságokkal a bevándorlással kapcsolatos kérdéseket is megvitassák.
Sajnálatos, hogy még mindig nincs olyan jogi eljárás Magyarországon, amely hatékony védelmet nyújtana a külföldi állampolgárok nem hivatalos, erőszakos kitoloncolása és visszaküldése ellen, beleértve a rutinszerű és sorozatos visszaküldés eseteit is – tette hozzá a 2023 tavaszán tett látogatás tapasztalataira építő jelentésében az Európa Tanács kínzásellenes bizottsága. (MTI)