Bulvár
Gasztronómia
Lovassport
Veterán autók
Webshop
Trimedio TV
Trimedio Rádió
Eladó cégek
Utazások
Podcast
Bulvár
Gasztronómia
Lovassport
Veterán autók
Webshop
Trimedio TV
Trimedio Rádió
Eladó cégek
Utazások
Podcast

Átadták a ZalaZONE nagy sebességű oválpályáját

A nagy sebességű oválpálya így már akár 250 kilométeres sebességű haladásra is alkalmas és 4,45 kilométer hosszú.

Átadták szerdán Zalaegerszegen a ZalaZONE Járműipari Tesztpálya újonnan elkészült pályaelemét.
Nagy Bálint, az Építési és Közlekedési Minisztérium közlekedésért felelős államtitkára jelezte: a magyar gazdaság szempontjából az autóipar kiemelkedő ágazat, a kormány az elmúlt években is sokat dolgozott azon, hogy Magyarország a fejlett nyugati és keleti technológia találkozási pontja legyen.
A világ legfejlettebb autógyártóinak ad helyet az ország, így az Audinak, a BMW-nek, a Mercedesnek, a Suzukinak vagy a BYD-nak.
Hogy az autóipar fejlődésében a jövőben is része legyen Magyarországnak, a gyártás mellett nagy hangsúlyt kell helyezni az innovációra, a kutatás-fejlesztésre, ezért döntött a kormány 2016-ban úgy, hogy létrehozza Zalaegerszegen a járműipari tesztpályát – mondta.
Az elmúlt évek már bizonyították ennek a létjogosultságát, az ovális pályával pedig európai szinten is első lesz a zalaegerszegi komplexum – fogalmazott az államtitkár.
Nagy Elek, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke az átadón azt mondta: a ZalaZONE a tudás megtestesülése, „tudásból épült és tudásra épít„, mérnöki, fizikusi, egyetemi, elméleti és gyakorlati tudásra.

ovalpalya

A ZalaZONE és a magyar kamarai rendszer is az együttműködés tudására épít. A magyar kamarai rendszer nyitott mások tudására, és szívesen osztja meg másokkal a tudást, tudásalapú kamarát építenek – jegyezte meg a kamarai elnök.
Palkovics László mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos, az Autóipari Próbapálya Zala Kft. ügyvezetője kifejtette:
az akár 250 kilométeres sebességű haladásra is alkalmas oválpályával sem fejeződik be a tesztpálya építése, mert az autóipar folyamatos változásai, az új technológiák további fejlesztéseket indokolnak.
A tesztpálya üzemeltetése folyamatosan javul, miután az európai autóipar tavalyi nehéz éve után idén már láthatóan jobb évre lehet számítani. A zalaegerszegi létesítményt igénybe vevő gyártók száma már meghaladta az ötvenet, de a céljaik szerint szeretnék elérni a százat, mára nemcsak európai, hanem kínai, japán, dél-koreai és török partnereknek is szolgáltatnak – közölte.
Palkovics László elmondta: az elmúlt években autóipari kutatás-fejlesztésre GDP-arányosan Magyarország többet költött, mint Ausztria, Szlovákia, Csehország, Lengyelország vagy Románia.
Magyarországon nemcsak autógyártás zajlik, hanem tervezés is, amiben nagy szerepe van a zalaegerszegi pályának, több cég csak ezért telepedett le az országban.
Jelenleg az osztrák AVL-lel közösen üzemeltetik a tesztpályát, amely nemcsak egy önálló létesítmény, hanem egy teljes ökoszisztéma része, kutatás-fejlesztési folyamatokat tud befogadni.
Más szektorokat is kiszolgál, itt épült fel a Rheinmetall legmodernebb tankgyára, hamarosan átadják a Flextronics üzemét, ahol a BMW számára gyártanak áramátalakítókat, de már működik a Bosch kutatás-fejlesztési egysége 250 kutatóval – ismertette Palkovics László.
Bokor József, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja arról beszélt, hogy több mint 30 ével ezelőtt indult el az autóipari kutatás Magyarországon, mára az MTA mellett a győri Széchenyi István egyetem, a SZTAKI, a Budapesti Műszaki Egyetem komoly mértékben hozzájárult az autóipari megoldások kidolgozásához.
A ZalaZONE a validációban is fontos szerepet tölt be az intelligens közlekedésirányítási algoritmusok kidolgozásában a világszínvonalú infrastruktúrának köszönhetően.
Vigh László, a térség fideszes országgyűlési képviselője emlékeztetett arra, hogy a 2016-os kormánydöntésnek köszönhetően 265 hektáron épült meg az elektromos és autonóm járművek tesztelésére alkalmas pálya, létrehozva ezzel „az autóipar Szílicum-völgyét„, a tervezett költség 45 milliárd forint volt.
A most átadott, 4,5 kilométeres oválpálya a német precizitás és a magyar innováció ötvözete, létrehozva ezzel egy Európában páratlan pályát. (MTI)

Fotó: MTI/Katona Tibor