Bulvár
Gasztronómia
Lovassport
Veterán autók
Webshop
Trimedio TV
Trimedio Rádió
Eladó cégek
Utazások
Podcast
Bulvár
Gasztronómia
Lovassport
Veterán autók
Webshop
Trimedio TV
Trimedio Rádió
Eladó cégek
Utazások
Podcast

Csehország napok óta nem kap kőolajat a Barátság vezetéken keresztül

Csehország olajfogyasztásának 58 százalékát kapta a Barátság kőolajvezetéken keresztül.

Leállt a kőolajszállítás az orosz Barátság vezetéken keresztül Csehországban – közölte Pavel Kaidl, az Orlen Unipetrol társaság szóvivője a CTK hírügynökséggel szerdán délelőtt.
A csehországi kőolajvezetékeket működtető Mero állami társaság ugyanakkor bejelentette, hogy Csehország ellátása kőolajjal nincs veszélyeztetve, mert a kőolajszállítás nyugati irányból folyamatos és szükség esetén felhasználhatók az állami kőolajtartalékok is.
A Barátság kőolajvezeték körül kialakult helyzetet a Mero jelenleg vizsgálja – mondta Barbora Putzová, a Mero szóvivője újságíróknak. A cseh kormány délután ülésezik, és a tanácskozás egyik napirendi pontja, hogy az állam tartalékaiból kőolajat adna kölcsön az Orlen Unipetrol társaságnak.
Pillanatnyilag nem kapunk kőolajat a Barátság kőolajvezetéken keresztül” – írta Lukás Vlcek ipari és kereskedelmi miniszter az X közösségi platformon megjelent bejegyzésében. Kőolajhiánytól nem kell tartani – jegyezte meg a miniszter –, mert Csehország továbbra is elegendő mennyiségű kőolajat kap az olasz TAL és az ehhez kapcsolódó IKL vezetékeken keresztül.
A helyzetre reagálni fogunk, mert a kormány délutáni ülésén jóváhagyja az Orlen Unipetrol kérését, hogy szükség esetén kőolajat kölcsönözhessen az állami tartalékokból” – mutatott rá Lukás Vlcek. Az állami tartalékok 90 napra biztosítják a csehországi kőolajfogyasztást.
Csehország tavaly az Oroszországból kiinduló Barátság kőolajvezetéken keresztül kapta olajfogyasztásának 58 százalékát, a többi a TAL-IKL vonalon érkezett az országba.
A cseh kormány már korábban bejelentette, hogy a jövő év folyamán meg kíván szabadulni az orosz kőolajtól, és ezért a TAL kapacitását az eddigi négymillió tonnáról évi nyolcmillióra emelik. A bővítési munkák már folyamatban vannak. A projekt költségvetése 1,6 milliárd korona. (MTI)

Fotó: MTI/Máthé Zoltán