Bulvár
Gasztronómia
Lovassport
Veterán autók
Webshop
Trimedio TV
Trimedio Rádió
Eladó cégek
Utazások
Podcast
Bulvár
Gasztronómia
Lovassport
Veterán autók
Webshop
Trimedio TV
Trimedio Rádió
Eladó cégek
Utazások
Podcast

Mégsem voltak tettestársai a New Orleans-i gázolásos terrortámadás elkövetőjének

A korábbi közlések szerint a terrorcselekményhez használt furgonban is találtak lőfegyvereket, valamint csőbombákat és az Iszlám Állam zászlaját.

Mégsem voltak tettestársai a New Orleans-i gázolásos terrortámadás elkövetőjének – közölte csütörtökön a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) megbízott igazgatóhelyettese.
Christopher Raia a nyomozás állásáról tartott New Orleans-i sajtótájékoztatón elmondta, hogy a 42 éves Shamsud-Din Jabbar a támadáshoz használt kisteherautóval december 31-én érkezett New Orleansba a szomszédos Texas államból, ahol született és élt. A férfi a járművet egy nappal korábban Houstonban bérelte ki.
A hatósági tájékoztatón elhangzott, hogy Jabbar december 31-én a közösségi oldalán több videóban is hitet tett az Iszlám Állam nevű dzsihadista szervezet mellett, és arról is beszámolt, hogy tavaly nyár elején csatlakozott a terrorszervezethez.
Eredeti célpontjai a családtagjai és barátai voltak, de tervén változtatott, ugyanis attól tartott, hogy így a hírekben nem a „hívők és hitetlenek közötti háborún” lenne a figyelem.
Az FBI igazgatóhelyettese elmondta, hogy a nyomozók a gázolásos támadás helyszíne, a Bourbon Street közelében találtak különböző lőfegyvereket, valamint két közeli útkereszteződésnél hűtőtáskába rejtett robbanóeszközöket.
A sajtótájékoztatón 14-re korrigálták a halálos áldozatok számát. A nyomozóhatóság illetékesei közölték, hogy korábban nem volt a látókörükben lehetséges elkövetőként Jabbar, akinek houstoni otthonában a nyomozók csütörtökön házkutatást tartottak.
A hatóságok szerdán este még azt közölték, hogy a halottak száma a korábban közölt 10-ről 15-re nőtt, és arról is beszámoltak, hogy a 35 sebesült közül többek állapota életveszélyes.
A 42 éves, amerikai állampolgárságú, Texasban élő Jabbar 2007 és 2015 között aktívan szolgált az amerikai szárazföldi hadseregnél, ezen belül 2009 és 2010 között 11 hónapig Afganisztánban volt. 2015-től 2020-ig a hadsereg tartalékos egységénél informatikai munkát végzett.
New Orleans zenei klubjairól ismert történelmi belvárosában, a Bourbon Streeten a merénylő újév hajnalán a felállított akadályokat megkerülve hajtott az emberek közé, majd lőfegyverből tüzet nyitott. A helyszínen lévő rendőrök viszonozták a lövéseket, és a tűzpárbajban két rendőr megsebesült, Jabbar pedig meghalt.
A nyomozás állásáról az FBI illetékesei csütörtökön reggel zárt ajtók mögött tájékoztatták az amerikai kongresszust, a Fehér Házban pedig Joe Biden elnök kora délutánra összehívta nemzetbiztonsági kabinetjét.
Mike Waltz, a leendő elnöki nemzetbiztonsági tanácsadó csütörtökön arról számolt be, hogy Donald Trump megválasztott és január 20-án hivatalba lépő elnököt is folyamatosan tájékoztatják a fejleményekről.
New Orleansban január 1-jén megtartották volna a hagyományos Sugar Bowlt, az egyetemi amerikaifutball kiemelt eseményét. A merénylet miatt a mérkőzést egy nappal elhalasztották.
A város polgármestere csütörtökön helyi idő szerint reggel közölte, hogy délután megnyitják a közönség előtt a mérkőzésnek helyet adó Superdome fedett stadiont.
A biztonsági készültséget viszont a nemzeti amerikaifutball-bajnokság döntőjének, a Super Bowlénak megfelelő szintre emelik. Utóbbit is New Orleansban rendezik meg februárban. (MTI)

Fotó: MTI/EPA/Dan Anderson