Idén összesen 1049 szervezet nyújtott be pályázatot mintegy 17 milliárd forintnyi támogatási igénnyel, közülük 382 szervezet nyert.
Idén 4,475 milliárd forint előadóművészeti támogatást biztosít a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) – közölte a tárca kultúráért felelős államtitkára, a székesfehérvári Vörösmarty Színházban tartott sajtótájékoztatóján.
Závogyán Magdolna elmondta, hogy az eredetileg rendelkezésre álló négymilliárd forintos keretet Hankó Balázs miniszter döntése értelmében további 475 millió forinttal emelték meg.
Felidézte, hogy 2023-ban 1353 kérelem érkezett a felhívásra 28 milliárd forintos támogatási igénnyel és 423 szervezet kapott a plusz kétmilliárdos többlettámogatásnak köszönhetően összesen hatmilliárd forintot.
Az államtitkár közölte: idén nyolc kategóriában hirdették meg a pályázatot annak érdekében, hogy az előadóművészeti szervezetek minőségi, értékalapú kulturális szolgáltatásokat biztosítsanak országszerte.
Závogyán Magdolna elmondta, hogy a döntési lista a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő (NKTK) honlapján érhető el szerda reggeltől. A tervek szerint gyorsított eljárásban biztosítják a nyerteseknek az elnyert támogatásokat, amelyet 2025. augusztus 31-ig kell elkölteniük.
Závogyán Magdolna kiemelte: a kormány számára fontos, hogy a Kárpát-medencében ne csak a nagyvárosokban legyenek elérhetők kulturális szolgáltatások, hanem a legkisebb településeken is. Ezt segíti elő az idén indított Petőfi Kulturális Program.
Cser-Palkovics András (Fidesz) polgármester hangsúlyozta: egy nagyváros elképzelhetetlen előadóművészeti közösségek nélkül, ugyanakkor komoly pénzügyi kihívás a működtetésük.
Kitért arra is, hogy az állam évente 485 millió forint támogatást nyújt a Vörösmarty Színház fenntartására, amelyhez az önkormányzat ugyanakkora összeggel járul hozzá.
Szikora János színházigazgató szerint az alig több mint négy évvel ezelőtt bejelentett közös fenntartás stabilizálta a teátrum működését, ám ma már épp csak a bérek kifizetésére és az intézmény fenntartására elég a támogatás, színpadi produkciók létrehozására nem jut.
A nehéz helyzetből a saját bevételek mellett az olyan pályázatok jelentenek kiutat, amelyek a produkciókra fordíthatók – tette hozzá. (MTI)