Egy véletlen folytán „csaptak le” Szabó Bonifác Bajnok alkotására, és 3 milliót kapott érte. A sikereiről lapunknak mesélt.
Már pusztán a nevével is tiszteletet parancsol és elgondolkodtat Szabó Bonifác Bajnok, akivel beszélgetve egy igazi, XXI. századi polihisztor képe rajzolódott ki elénk. Könnyű ma ezzel a szóval dobálózni, de a képzőművész életútja valóban filmbeillő, ráadásul telis-tele van megdöbbentő fordulatokkal, és néhány embert próbáló, lélekfájdító kanyarral.
Festő? Sportoló? Pénzügyi szakember? Mindez egyben, vagyis egy korszakos zseni, aki persze nem így tekint saját magára. Mi azonban megtehetjük, hogy kimondjuk róla hangosan a valóságot, még ha ő maga ezt sosem tenné meg. Nem, nem szerénységből, hiszen természetesen tisztában van azzal, hogy amit eddigi élete során kipróbált, azt egy földi halandó mércéjével mérve mind sikerre is vitte, de az ő mércéje valahol máshol, valahol az átlag felett mér és ez a mérce nem engedi, hogy bármire és bármikor azt mondja: Készen vagyok, megcsináltam…
Nem ő lesz a kortárs festőgeneráció kedvence…
No, de ki is ez a fickó, aki végül egy még bőven tartó, de kacifántos életúton jár és jelenleg a festészetben találta meg a kiteljesedés reményét? Mondhatnánk, hogy aki a kis bevezetőnk után kíváncsi lett hősünkre, az látogasson el a szentendrei Bajnok Art galériába és ismerkedjen meg Szabó Bonifác Bajnokkal, de a hideg időre tekintettel, inkább olvasson tovább, hiszen a festőművész jelenleg nem ül a galéria előtt, ahol egyébként rendre alkotás közben látható. A művész egyébként biztosan nem lesz a kortárs kollégái kedvence, hiszen egy világjárta, spanyol üzletember szó nélkül kicsengette egy festményéért a blindre bemondott 3 milliós vételárat, amivel bizony fel is tette Bonifácot a megértett művészek szűkre szabott térképére. No, de térjünk vissza a már említett, kalandos, sikerekkel és buktatókkal „terhelt” életútjára. Erről pedig meséljen ő maga. Kezdjük mindjárt a nevével, melyet édesapjától kapott és ami szinte már kötelezvényként virított a művész első személyigazolványában.
Világbajnok édesapja nyomdokain járt. Egy darabig…
– A Bajnok név első hallásra valóban furcsán csenghet, de édesapám számára sokat jelent, hiszen ő Szabó Attila világbajnok kenus és tulajdonképpen a nevem egyfajta iránymutatásként szolgált számomra is, amíg aktívan sportoltam. Mert, hogy követtem őt sportágában és végül ha bajnok nem is lettem, de egy világbajnoki hetedik helyet azért sikerült megszereznem. Talán messzebbre, magasabbra is juthattam volna, de bevallom őszintén, az élsporttal járó jövedelem nem tűnt éppen kecsegtetőnek, így áttértem a snowboardra és tulajdonképpen abban a sportágban is egészen tűrhető reménységnek számítottam. Sikerült megnyernem egy kupasorozatot, de egy térdsérülés végül pontot tett a sportkarrierem végére – kezdte a Trimedio Newsnak Szabó Bonifác Bajnok, aki élete ezen pontján kissé elveszettnek érezte magát és fogalma sem volt, mihez is kéne kezdenie. A Közgázra járt, de végül egy év után rájött, hogy a közgazdaságtan nem az ő világa. Sebtiben kitanulta a fodrász szakmát, amiben megint csak jó volt és sikerült is kirepülnie a családi fészekből. De hogy lett végül Szabó Bonifác Bajnokból festő, akinek egyetlen képéért akár 3 milliót is kiperkál egy műértő üzletember? Nos, ahogy annyi mindenhez, ehhez is a Covidon keresztül vezetett az út. No, meg két az életéért vívott győztes csatán és egy családi tragédián át…
„Kemény harcok voltak ezek, melyekből győztesen kerültem ki”
– Milyen egyszerű lenne azt mondanom, hogy amióta csak az eszemet tudom, vonzott a festészet és tulajdonképpen minden más csak vargabetű volt az életemben, de ez nincs így, hiszen korábban a sportot is hatalmas elánnal csináltam és sokáig hittem is, hogy az az én utam. Persze igaz, hogy a családunk minden tagja szeretett és tudott, sőt ma is tud rajzolni, de valójában sosem gondoltam, hogy az örökölt tehetség egyszer túlnőhet az önmagam szórakoztatásán és az önmegvalósításom eszköze lesz. Pedig így történt. Jött a Covid-járvány, bezárt a világ, én pedig kénytelen voltam szembenézni egy, majd még egy súlyos betegséggel. Erre most nem térnék ki, de kemény harcok voltak ezek, melyekből győztesen, ha úgy tetszik bajnokként kerültem ki. Majd egy családi tragédia mindannyiunkat befelé fordított és ekkor kezdtem el festeni. Az első képemen egyszerre jelent meg egy út kezdete és vége, amit megmutattam a feleségemnek, ő pedig határozottan támogatta a folytatást. Olyannyira, hogy végül Szentendrén, ahová időközben költöztünk, megnyitottuk a Bajnok Art galériát – mesélte Szabó Bonifác Bajnok, aki időközben, bár nem mellesleg elvégezte a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem formatervező szakát. Majd megkötötte első üzletét egy festménnyel, ami szerinte ugyan nem volt kész, de a felesége az asztalra csapott, így hősünk egyetlen szempillantás alatt milliókat kaszált és egyúttal ráébredt, hogy sajátos látásmódjával nem csak önmaga számára alkot értékelhetőt, de műértő közeg szívéhez is utat talált.
Három bika, három millió…
– Szóval megnyitottuk a galériát, én pedig előtte az utcán ülve festegettem ezt azt. Egy nap éppen egy három bikát ábrázoló képen dolgoztam, ami bár készen volt, én nem így láttam. Folyton pepecseltem vele, mert valahogy nem akartam, hogy vége érjen az alkotói folyamat, közben pedig folyton odaléptek hozzám a járókelők, és több ajánlatot is kaptam a képre. Ezeket rendre visszautasítottam, mert igazából egyáltalán nem akartam megválni tőle. Ez persze nem volt túl jó üzletpolitika, és a feleségem ezt határozottan meg is jegyezte. Közölte velem, hogy a következő érdeklődőnek oda kell adnom és ez így is történt. Megállt mellettem egy spanyol fickó, akiről kiderült, hogy egy gigavállalat elnöke és megkérdezte, hogy menyiért adnám el neki a festményt. Én tizenkilencre húztam lapot és szemrebbenés nélkül bemondtam a három millió forintos árat. Én voltam a legjobban meglepve, amikor közölte, hogy az üzlet megköttetett. A képet végül személyesen vittem el neki Madridba, ahol bekerült a gyűjteményébe – idézte fel a nem mindennapi eladás történetét a festőművész, aki azóta már elismert kortárs művésznek számít és számos festményét el is adta.
Irány Szentendre! Irány a Bajnok Art galéria!
Szabó Bonifác Bajnok persze nem az a fajta művész, aki kizárólag ebben az igen magasnak mondható árfekvésben alkot. Legalábbis még nem… Különleges, varázsos színvilágú absztrakt, ugyanakkor realista portréiért sorban állnak a megrendelők. Árat nem írunk, de szinte biztosak vagyunk benne, hogy aki tüzetesen megnézte a cikkünk képanyagát és kedvet kapott egy kis szentendrei kirándulásra, betérve a Bajnok Art galériába nem távozik majd üres kézzel. Mert van, amit muszáj látni és muszáj birtokolni. Egy eredeti Bajnok kép pedig ilyen. Ráadásul a festő képei másolatát is árulja, így azok számára is elérhető, akik úgy érzik, megelégszenek egy-egy mesevilágot idéző festmény különleges technikával nyomtatott másával is.