A Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézetben elsőként egy kétéves gyermek kapta meg azt az immunglobulinpótló infúziót.
Már nem a vénába szúrva, hanem fájdalommentesen, a hasbőrbe speciális pumpával adagolva alkalmaztak nála – tájékoztatta az intézmény az MTI-t.
Hozzátették: tíz év alatti gyermeknél Magyarországon még nem használták ezt a subcutan (bőr alá) módszert.
Azt írták: az intravénás úton beadott immunglobulin terápia számos szisztémás mellékhatást okozhat, akár súlyos anafilaxiát is, emiatt mindenképpen kórházi körülmények között kell alkalmazni.
Ezzel szemben a subcutan módszerrel végrehajtott terápia esetében nincsenek súlyos mellékhatások, ezért otthon is biztonsággal adható, és szintén alkalmazható rossz vénás viszonyok mellett is.
A közleményben idézik Müller Brigitta immunológus főorvost, aki azt mondta: reményeik szerint ezzel a technológiai lehetőséggel még gyermekbarátabbá tehetik az immunglobulin pótló kezeléseket.
Eddig olyan készítmény volt forgalomban, melyet hetente-kéthetente kellett adagolni.
Magyarországon nyár óta vált elérhetővé egy új subcutan készítmény, mely hialuronidazt is tartalmaz. Ez az enzim a bőr alatt átmenetileg fellazítja a szövetet, így nagyobb mennyiséget tudnak bejuttatni a bőr alá, lehetővé téve a ritkább, négyhetente történő kezelést – mondta a szakember.