A híd lezárására azért van szükség a vizsgálatok idején, hogy a szakemberek pontos képet kapjanak a hídszerkezetet érő hatásokról.
Terheléspróbákat végeznek a Szabadság hídon az elkövetkezendő napokban: a BKV megbízásából éjszakánként villamosok foglalják el az átkelőt, hogy a szakemberek megfigyeljék, a hídszerkezet miként reagál a fővárosban jelenleg közlekedő villamosok terhelésére – közölte a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) az MTI-vel.
Közleményük szerint a vizsgálatokon az üzemeltető állományában lévő valamennyi villamostípus, többi között olyan CAF-járművek terhelését is megnézik a hídon, amelyek már jelenleg is közlekednek Budapesten.
A villamosok tengelyterhelésének a hídszerkezetre gyakorolt hatását április 2. és 7. között vizsgálják az éjszakai órákban, és ezért ezeken a napokon a hidat éjfél és hajnali 4 óra között lezárják a közúti forgalom elől.
A cél egyrészt, hogy pontos képet kapjanak arról, milyen szerelvények közlekedhetnek a jövőben a hídon. Másrészt az, hogy rendelkezésre álljanak azok az információk, amelyek alapján megállapítható: a további járműtípusok közlekedéséhez milyen feltételeket kell teljesíteni az átkelőn.
A híd 2008-as felújításakor ugyanis az akkor közlekedő villamosok paramétereit vették figyelembe, és az újabb, alacsony padlós, modern járművek eltérnek azoktól.
A mérések kiértékelése után arról is pontos adatok állnak rendelkezésükre, hogy a leendő Újbuda-Újpest-villamostengelyen milyen villamosok közlekedhetnek – mutattak rá.
Közölték, a bonyolult vizsgálatokat a BKV megrendelésére a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem munkatársai végzik.
Kitért a BKK arra is, hogy az Újbuda-Újpest-villamostengely jövőbeni létrejöttével kényelmes és gyors közlekedést lehetővé tévő kötöttpályás kapcsolat valósulhat meg Dél-Buda és Észak-Pest között, a belváros érintésével.
Hamarosan megkezdődhet a projekt előkészítése és tervezése, amelynek előfeltétele a BKK által benyújtott, a tervezési projektelemet is tartalmazó támogatási kérelem jóváhagyása. Ezek az első lépések ahhoz – írták –, hogy a villamosok visszatérhessenek a Bajcsy-Zsilinszky útra és a Váci út déli részére. A projekt megvalósulásával a budapesti villamoshálózat több évtizede hiányzó szakasza épülhet vissza.
Az előzetes várakozások alapján a rövidebb menetidőnek és az átszállásmentes kapcsolatoknak köszönhetően akár 8-9 ezer új utas is megjelenhet a közösségi közlekedésben – jelezték a közleményben.